Vychovatel boha Dionýsa, dárce vína, se jmenoval Sílénos. Patřil k rozpustilým satyrům, kteří nikdy nechyběli v hlučné a veselé družině boha vína. Sílénos byl nejen Dionýsův vychovatel, ale i učitel a rádce. Miloval zpěv, hudbu a víno. Byl líný chodit, a proto jezdíval na oslu v čele průvodu. Když byl opilý, podpírali ho satyrové, aby s osla nespadl.
Ale jednou ho asi špatně hlídali, cestou se jim ztratil, dopotácel se do křoví a tam usnul. Našli ho rolníci a přivedli před krále Midu. Král poznal, že je to Dionýsův přítel, všude si vyprávěli o jeho zlatém voze ověšeném hrozny vína. Tento bůh dovedl dělat zázraky. Dotkl se prutem skály a již z ní vytékal zdroj vody, mléka nebo vína, dotkl se řeky, a proudilo v ní mléko nebo med. Kamkoli zavítal, všude zavládlo veselí.
Král Midás se zaradoval, že může hostit aspoň jeho nejmilejšího druha, když už ne boha samého. Uspořádal velikou hostinu a Sílénos byl rád, že si trochu odpočine, proto od krále nepospíchal. A když se pak přece jen Sílénovi zastesklo po jeho mladém svěřenci, Midás ho ještě na rozloučenou pohostil a odvedl k Dionýsovi.
Ten se nesmírně zaradoval, že se opět setkává se svým věrným druhem, který mu stále chyběl, aby mohlo být veselí úplné. A tak z radosti, že mu jej Midás přivádí, vybídl krále:
„Za to, že jsi tak pečoval o mého nejmilejšího průvodce, žádej o cokoli, všechno ti dám.“
Midás toužil jen po bohatství, byl zaslepen lakotou. A proto se bez dlouhého uvažování obrátil k Dionýsovi a pravil:
„Mocný bože, učiň, ať se všechno promění v zlato, čeho se dotknu!“
„Tvé přání se vyplní,“ pravil bůh, „ale škoda, že sis neřekl o nějaký lepší dar.“
Král Midás se zaradoval, že bůh svoluje, a poslední slova ani nevnímal. Co může být lepšího než zlato a bohatství?
S úsměvem se vracel domů. A hned celou cestu zkoušel, zda ho bůh snad neoklamal. Vztáhl ruku po dubové větvičce, která se mu skláněla k hlavě. Ulomil ji a hle! Větévka zářila zlatem. Bůh ho neošálil. Ach, jak je laskavý a dobrý bůh Dionýsos, šeptal si Midás.
Jde dál a do cesty se sklánějí dozrávající obilné klasy. Nalámal si jich plnou hrst, ale v dlani mu cinkal lesklý kov. Podle cesty tekl potůček. Ještě si v něm umyje ruce, aby se mohl bez obav dotýkat té oslnivé, zářící krásy. Smočí si ruce v chladivé vodě a leknutím div nevykřikne: z dlaní mu stékají zlaté praménky!
Midás dochází k paláci a vesele otvírá bránu. Jen se jí dotkl, a už si zastíral oči, jak byl oslněn. Brána jako by se proměnila v samo zářící slunce.
Zatím lužebnictvo připravilo bohatý stůl s množstvím jídel. Král si k němu vesele sedl a těšil se, jak si pochutná. Nejdříve si ulomil kousek chleba. Co to? Vždyť drží tvrdý, žlutý kov místo chleba! Zkusil to s masem. Ale když do něho chtěl kousnout, málem si vylomil zub, neboť maso se pokrylo vrstvou zlata. Nalil si vína a chtěl se napít. Sotva však přiblížil číši ke rtům, vytékala z ní zlatá tekutina. I voda se proměnila v tekuté zlato.
Teď teprve si uvědomil, jaký dar si vyžádal na Dionýsovi. Teď teprve si vzpomněl na jeho poslední slova. Nedávná radost se mu proměnila v žalost. Stůl byl plný jídel, Midás měl hlad, víno div nepřetékalo, Midás trpěl palčivou žízn...
Kdo jiný by ho mohl zbavit tohoto hrozného neštěstí než ten, od něhož si zhoubný dar vyžádal? I vyskočil na vůz a rozjel se za bohem vína. Ujížděl tryskem, aby ho ještě zastihl, než odejde do jiného kraje.
Když ho dohonil, klekl na zem a úpěnlivě prosil o pomoc: „Odpusť mi, mocný bože, a smiluj se nade mnou. Zhřešil jsem. Zbav mě toho bohatství, jež by mě zahubilo. Zbav mě zlata, po němž jsem tak toužil!“
Dionýsos zastavil účinky svého daru a ještě mu poradil, jak se má zbavit zbytku svého neštěstí:
„Jdi a umyj se v řece Paktólu, tam, kde vyvěrá ze země. Vnoř do jeho zdroje hlavu a omyj si i tělo. Tím smyješ i svou vinu!“
Král šel a radoval se mnohem více než předtím, když všechno proměňoval v zlato. Umyl se v řece a zlato, které smyl, se uložilo jako prach na dně té řeky. Proto je Paktólos dosud proslulý jako řeka zlatonosná.
Midás však už po zlatě netoužil. Zprotivily se mu bohatství i nádhera. Pobýval v polích i lesích, naslouchal písním vil, hře pastýřů a měl v úctě Pána, boha lesů, pastvin, stád a lovců. Rád poslouchal, když Pán hrál na píšťalu, až se hory rozléhaly ozvěnou. A díky němu se král Midás poučil podruhé. Ale to už je jiný příběh...